Uchwyty meblowe

Uchwyty i gałki do szafek kuchennych są jak biżuteria w kuchni. Odpowiednio dobrane mogą dodać blasku oraz podkreślić styl tego pomieszczenia. A trzeba wiedzieć, że liczba dostępnych rozwiązań, modeli i wzorów jest duża. Podpowiadamy, jakie kryteria wziąć pod uwagę, wybierając uchwyty meblowe.

a

Może i nie są duże, ale istotne. Mają znaczenie zarówno funkcjonalne, jak i wizualne. Uchwyty do szafek kuchennych to jeden z tych detali, dzięki którym można z łatwością odmienić każdą kuchnię. Ich wybór jednak wcale nie jest łatwy. Bogata oferta dostępnych modeli może przyprawić o zawrót głowy. Przedstawiamy przewodnik, który pomoże podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego modelu.

a

Żeby ułatwić wybór odpowiednich uchwytów do szafek kuchennych, trzeba prześledzić dostępne opcje. Pamiętajmy, że uchwyty dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj wykonania.

a

Rodzaje uchwytów meblowych:

a

-> Pojedyncze uchwyty do szafek. W tej kategorii mieszczą się gałki meblowe. Do ich montażu wystarczy jeden otwór przeszywający front na wylot. Są różnorodne, zazwyczaj wyglądają dość subtelnie.

-> Podłużne uchwyty relingowe. To najpopularniejszy rodzaj uchwytów do szafek kuchennych. Do ich montażu trzeba wykonać dwa otwory we froncie mebla. Zazwyczaj są produkowane ze standardowymi rozstawami. Można je mocować w poziomie, pionie lub na skos.

-> Uchwyty muszelki. Nazwa tych uchwytów odnosi się do ich specyficznej formy. Są eleganckie i efektowne, dlatego stanowią mocny akcent w kuchni. Z uwagi na fakt, iż są wizualnie dość ciężkie, zazwyczaj montuje się je w dolnej zabudowie.

-> Uchwyty krawędziowe. Od niedawna robią karierę w szafkach kuchennych. Są stonowane, nowoczesne oraz eleganckie. Doskonale podkreślają linearność zabudowy, ale nie rzucają się w oczy. Zazwyczaj montuje je się od tyłu, nakładając na drzwi.

-> Uchwyty wpuszczane. Te należą zdecydowanie do najrzadziej wybieranych, gdyż ich montaż wymaga spore pracy. Wymagają wykonania otworu we froncie, w którym chowa się część uchwytu. Taka duża ingerencja w strukturę drzwi powoduje, że decyzję o ich zakupie należy dokładnie przemyśleć.

a

Warto wiedzieć, że jest jeszcze jedna opcja, która cieszy się rosnącą popularnością. Chodzi o szafki kuchenne bez uchwytów, zamykane na domyk lub z frezowanymi frontami. Oba te rozwiązania dobrze sprawdzają się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Brak uchwytów podkreśla linie mebli, gładkie powierzchnie i ich współczesny wymiar. To propozycja dla osób ceniących umiar i estetyczne rozwiązania.

a

Szafki bez uchwytów otwierane na przycisk sprawdzają się jedynie w górnej zabudowie. Przy ciężkich szufladach oraz drzwiach do zmywarki nie zdają egzaminu. Dlatego w dolnej zabudowie trzeba wprowadzić uchwyty bądź rozważyć szafki z frezowaniem. Należy mieć też na względzie, że w rozwiązaniu na domyk na frontach będą pozostawać odciski palców, stąd nie poleca się tego rozwiązania w przypadku frontów na wysoki połysk.

a
A
a
a
a