Zawiasy

Zawiasy meblowe stanowią podstawowy rodzaj okucia meblowego. Dzięki nim możemy przymocować fronty do korpusu szafki tak, żeby ich otwieranie i zamykanie nie sprawiało problemów.

a

Zawias meblowy powinien być dopasowany do rodzaju szafki, a przede wszystkim do grubości jej materiału oraz do sposobu jej otwierania. Jeśli drzwiczki szafki znajdują się po zewnętrznej stronie korpusu mebla, najlepiej sprawdzą się zawiasy nakładane. Przed ich zamontowaniem powinniśmy jednak sprawdzić, czy po bokach szafki znajduje się wolna przestrzeń, która umożliwi swobodne otworzenie jej drzwiczek. W przypadku drzwi znajdujących się wewnątrz zastosujmy z kolei zawiasy wpuszczane, które są przeznaczone do zamontowania pomiędzy bocznymi ścianami korpusu szafki.

a

Nowoczesne zawiasy meblowe wyposażane są w dodatkowe funkcje, które nie tylko przedłużają ich żywotność, lecz również sprawiają, że ich codzienne użytkowanie staje się bardziej komfortowe dla użytkownika:

a

- mechanizm cichego domyku – funkcja ta dba o to, aby wyhamować siłę drzwi zamkniętych ze zbyt dużym impetem. Dzięki temu zarówno drzwiczki, jak i korpus szafki zostaną zabezpieczone przed uszkodzeniami, które mogą powstać podczas zbyt gwałtownego zamykania.

a

- szeroki kąt otwarcia – możliwość ta jest najczęściej stosowana w szafkach z szufladami wewnętrznymi lub typu cargo. Tego rodzaju zawiasy meblowe charakteryzują się ujemnym (zerowym) uskokiem. Rozwiązanie to skutkuje szerokim kątem otwarcia, pozwalając tym samym na wygodne wysuwanie szuflad bez konieczności montowania dodatkowych listew dystansowych. Model ten świetnie sprawdzi się nawet w szafkach narożnikowych.

a

- samoczynne domykanie - samodociąg to rozwiązanie, dzięki któremu drzwiczki szafki będą zamykać się samoczynnie. Funkcja ta wyhamuje także drzwiczki, które zostazamknięte z użyciem zbyt dużej siły tak, aby zapobiec ich trzaskaniu.

a

Szeroki wybór dostępnych na rynku zawiasów meblowych pozwoli nam wybrać dokładnie taki element, który będzie pasować do naszej szafki. Dzięki temu jej użytkowanie stanie się zacznie bardziej komfortowe, a mebel będzie mógł służyć nam przez dłuższy czas.

a

a

.rodzaje zawiasów

a

a